Ha főbb bőrtípusokat szeretnénk megkülönböztetni száraz, normál, zsíros és kombinált bőrtípusról beszélhetünk, amelyet még az úgynevezett érzékeny bőrtípussal egészítünk ki. Bár a szakemberek a bőrdiagnosztizálás során számos más kategóriát különböztetnek meg, mi magunk, otthon talán mégis ezen kategóriák egyikébe tudjuk a legegyszerűbben besorolni a bőrünket.
A bőrproblémák abban különböznek a bőrtípusoktól, hogy ezek időszakos jelleggel vannak jelen az életünkben (gyulladt aknék, pigmentzavarok, ekcéma, stb.). Amíg a bőrtípust azon szubjektív és objektív tünetek összessége adja, amelyek az arcbőrünket jellemzik. Számos összetevő befolyásolja, hiszen nem csak öröklött tényezők (genetikai), hanem a környezeti hatások, életmódunk, egészségi állapotunk, stressz mind-mind kihatnak rá.
Ha arcápolási termékeket választunk, nem elég csak egy egyszerű hidratálókrémért nyúlnunk. Fontos, hogy tényleg minden szempontból analizáljuk a bőrünket és tudatosan csupa olyan kozmetikumot válasszunk, amelyek maximálisan megfelelnek bőrünk igényeinek.
Ha ezeket jól megfigyeljük, akkor jó eséllyel meg tudjuk majd állapítani, melyik típusba sorolhatjuk a bőrünket.
ez a mindenki számára ideális, vágyott állapot, amikor a bőr rugalmas, kellemes tapintású, élettel teli, természetes színű. A pórusok mérete normális, a bőr felszíne kellemes tapintású, se nem túl zsíros, se nem túl száraz. Kiegyensúlyozott a működése. Ez a mai modern ember életvitele és a káros környezeti hatások miatt szinte elérhetetlen, egyre ritkábban találkozunk vele, viszont ehhez viszonyítjuk a többi bőrtípust, aszerint, hogy milyen eltéréseket mutat a normál bőrhöz képest.
ebben az esetben legtöbbször a bőr védőrétege nem képes jól megtartani a nedvességet és kevesebb faggyút termel (lipidhiány lép fel), tehát hiába hidratáljuk, mégis gyorsan kiszárad, feszül, húzódik, fakó és élettelen. Nem elég rugalmas, gyakran irritált és érdes tapintású.
ez esetben a bőrünk faggyútermelése fokozott (seborrhea néven ismert), ezért is fénylik annyira nem sokkal az arctisztítás után. Jellemző tünetei között említhetjük a tág pórusokat, a csillogó bőrt, a miteszereket és a pattanásokat is. Bár sokan, akik ebbe a bőrtípusba tartoznak neheztelnek érte, a zsíros bőrt is remekül lehet kezelni a megfelelő hatóanyagokkal.
ez nem más, mint amikor egy vagy kétféle bőrtípus egyszerre van jelen, tehát például a száraz és az olajos bőr tünetei is megfigyelhetőek. Ha a bőrünk a T-vonalban (homlok, orr) könnyen zsírosodik, míg az orcáknál száraz, érdes, inkább vízhiányos, biztosan ebbe a kategóriába tartozunk.
a gyulladásra hajlamos, érzékeny bőr manapság egyre gyakrabban van jelen kísérő bőrtípusként. Ha azt vesszük észre, hogy sokszor reagál rosszul a bőrünk bizonyos összetevőkre, hajlamos a kipirosodásra, könnyen irritáltá válik, valószínű, hogy a bőrünk érzékeny. Ilyen estben extra törődést igényel mind a napi rutin, mind a bőrápoló készítmények kapcsán.