Ugye Te is sokszor hallod az antioxidánsok–szabadgyökök–oxidatív stressz kifejezéseket, ha bőrápolásról van szó? Ezúttal felfedjük, hogy milyen kapcsolatban állnak egymással és tisztázzuk az antioxidánsok bőrre kifejtett jótékony hatását. Sorra vesszük a legtutibb bőrszépítő hatóanyagokat, amelyekből érdemes szemezgetni, ha bőrödet életerővel szeretnéd feltölteni, azaz „vitalizálni”.
Az antioxidánsok sokfélék lehetnek, ám az közös bennük, hogy az oxidáció folyamatát képesek lassítani a szervezetedben. Ezek a „harcias” vegyületek reakcióba lépnek az élő szervezetben keletkező szabadgyökökkel, csökkentik vagy hatástalanítják azok káros hatását (öregedés, mutáció).
Az antioxidánsok egy részét szervezeted is megtermeli (endogén antioxidánsok), így ezek bevitele miatt nem kell aggódnod (glutation, melanin, húgysav). Ezzel szemben vannak olyan vegyületek (exogén antioxidánsok), amelyeket a különféle mikrotápanyagokból nyer a szervezeted: A-, C-, és E-vitaminok (az örök ifjúság megszállottjainak kedvenc hármasa), bioflavonoidok, bétakarotin, cink, szelén, magnézium.
A szabadgyököket úgy kell elképzelni, mint agresszív, nagy reakcióképességű oxigénmolekulák hadát, amelyek kémiailag reaktívak. Ha nem tudnak kapcsolódni (instabilak), akkor elkezdik károsítani a sejteket, a proteineket vagy a DNS-t azáltal, hogy atomokat csennek el tőlük. Sejtméregnek is hívják őket szövetkárosító tevékenységük miatt.
A szabadgyökök képződése a normális anyagcsere-folyamatokhoz köthető, végtére is saját sejtanyagcseréd melléktermékei. De ennek a folyamatnak számos külső tényező is „kedvez”: dohányzás, ultraibolya és radioaktív sugárzás, túlzott alkoholfogyasztás, stressz (munkahelyi, szociális stb.), vegyi anyagok, környezetszennyezés.
Ha a szervezetben zajló oxidációs folyamatok és az ezek megakadályozását végző antioxidánsok közötti egyensúly az előbbiek javára felborul, akkor beszélünk oxidatív stresszről, ami a bőr idő előtti öregedésének fő okozója.
Életkortól függetlenül érezheted azt egy-egy időszakban, hogy a bőröd fáradt, fakó, elveszítette üdeségét, rugalmasságát. Ilyenkor szinte biztos lehetsz benne, hogy bőrödet túl sok oxidatív stressz érte és védekezőképessége leromlott, ami több szempontból is káros.
Az arcbőrödön az alábbi tüneteket tapasztalhatod:
Az antioxidánsok (szabadgyökfogók) védik a bőröd a szabadgyökök káros hatásaitól, lassítják a sejtkárosodást. Nagyon fontos, hogy természetes eredetű antioxidánsokban gazdag táplálékot vegyél magadhoz és ezen kívül antioxidáns összetevőkben gazdag kozmetikumokat válassz. Ezek a szérumok vagy krémek támogatják az egészséges bőrműködést, a környezeti ártalmakból származó szabadgyökök lekötődését elősegítő antioxidáns-kivonatokat tartalmaznak (ezek például a A-, C- és E-vitaminok, ferulinsav, resveratrol, niacinamid, zöld tea).
Igazi jolly joker bőrmegújítás terén az erőteljes antioxidáns hatású és egyben kiváló anti-aging hatóanyag, az A-vitamin, amely a bőröd egészséges és kiegyensúlyozott működéséhez elengedhetetlen. A másik „örök favorit” az antioxidánsok közül a C-vitamin. Általában más antioxidáns összetevőkkel kombinálják, mint a ferulinsav (segít alacsonyan tartani a pH-t a jobb felszívódás érdekében) és E-vitamin + floretin: segít stabilizálni a C-vitamint (alfa aszkorbinsav) és növeli a hatékonyságát. Érdemes beszerezned a Solanie csúcsminőségű C-vitaminos szérumot, amely magas koncentrációjú, ezáltal tökéletes választás a bőr immunitásának fokozásához, a bőr rugalmasságáért felelős kollagénrostok képzéséhez és pigmentfoltok halványításához.
Ha még egy divatos antioxidáns összetevőt kell említeni, akkor a niacinamid tökéletes választás – ez nem más, mint a B3-vitamin –, ami nemcsak a bőröregedés jelei ellen veszi fel a harcot, hanem a problémás bőrnek is nagy segítség. Népszerűek még a növényi őssejtes készítmények (alma őssejt, argán növényi őssejt), amelyek védik és vitalizálják az irhában és a bazális rétegben megtalálható őssejteket, ezáltál segíti a bőr megújítását és feszesítését.